Czym jest psychoterapia grupowa?
Założeniem terapii grupowej jest to, że indywidualne trudności, powstałe w trakcie naszego życia, znajdują swój wyraz w grupie terapeutycznej, w relacjach z jej uczestnikami, z całą grupą i z prowadzącymi psychoterapeutami. Dzięki uczestnictwu w grupie możemy uświadomić sobie wzorce kontaktowania się z ludźmi, sposoby budowania z nimi relacji oraz trudności, które uniemożliwiają nam satysfakcjonujące więzi. W grupie można przeżyć te relacje, a dzięki temu poszerzyć i pogłębić samoświadomość, a co za tym idzie mieć więcej możliwości wyboru przy podejmowaniu decyzji.
Grupa staje się lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z jej uczestników. To, co różni taką grupę od zwykłych społecznych grup takich jak: rodzina, koledzy, jest ujęcie nieświadomych procesów, wzorców nawiązywania i funkcjonowania w relacjach, tego wszystkiego, co w grupach pozaterapeutycznych zwykle jest trudne do uchwycenia lub z powodów kulturowych, społecznych niemożliwe lub trudne do nazwania.
W ramach przebiegu procesu leczenia w grupie terapeutycznej proponowane są również pacjentom zajęcia z psychodramy, psychorysunku, które służą dynamizowaniu grupy, poszerzeniu możliwości przyglądania się sobie w relacjach z innymi uczestnikami grupy.
Dla kogo jest grupa?
Oferta jest przeznaczona dla osób dorosłych, od 18 r.ż., które cierpią z powodu:
– trudności w sferze emocjonalnej (impulsywność, chwiejność emocjonalna, zmienność nastroju, niecierpliwość, wewnętrzny niepokój)
– wycofanie społeczne (brak lub skąpe relacje)
– zaniżone poczucie własnej wartości
– trudności związane z sytuacją rodzinną
– problemy w relacjach, np. trudność w nawiązywaniu relacji intymnych lub w utrzymaniu stałego, satysfakcjonującego związku
– obniżony nastrój i negatywizm,
– myśli i próby samobójcze,
– natręctwa,
– trudności w życiu zawodowym (lęk przed oceną, problemy z koncentracją, brak satysfakcji z osiągnięć lub ich brak)
– problemy z podejmowaniem decyzji, kończeniem projektów, podejmowaniem nowych wyzwań
Jaki jest pierwszy krok, gdy zdecydowałem/-łam się na psychoterapię grupową?
Rozpoczęcie terapii grupowej poprzedzone jest konsultacją indywidualną z jednym z terapeutów prowadzących, która służy diagnozie, zdefiniowaniu obszaru trudności i przygotowaniu do rozpoczęcia pracy grupowej.
Uwaga! Nie jest konieczne wcześniejsze doświadczenie terapeutyczne
Chętne osoby prosimy o zgłoszenie mailowo albo telefonicznie