Your browser does not support SVG

Związek z drugim człowiekiem – konflikt pomiędzy wolnością a miłością

Człowiek jest istotą stadną. Potrzebuje relacji z drugim człowiekiem. Jednak bywa tak, że w pewnym momencie w życiu, związek z bliską osobą staje się ciężarem. Co jest tego przyczyną? Jak dbać o uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi? Jak troszczyć się o związek, aby dawał satysfakcję? Jak zapobiegać rozpadowi związku?
A jeżeli już się to stanie, jak dobrze się rozstać?

To, w jaki sposób nawiązywać relacje z innymi ludźmi uczymy się od pierwszych chwil naszego życia. Każda matka uczy swoją córkę, jak być kobietą i jak budować relacje z mężczyznami, a ojciec uczy syna jak stać się mężczyzną, w jaki sposób tworzyć relację z płcią przeciwną. Nieświadomie przekazują im „sekretne” wzorce, które w przyszłości i dziewczynka i chłopiec powtarzają. Nasze pierwsze więzi, ich bliskość – najpierw z matką, a później z obojgiem rodziców – mają wpływ na nasze funkcjonowanie emocjonalne w życiu dorosłym. Determinują rozwój ufnej więzi z ludźmi, umiejętność separacji od rodziny pochodzenia i stworzenia własnej rodziny z drugą osobą.

Niestety bywa też tak, że przekaz rodziców nie pozwala na to, by bezpiecznie poczuć się w relacji z drugim człowiekiem. A ponieważ dzieje się to bez udziału świadomości, schemat ten jest powtarzany w każdym następnym związku, stając się często źródłem cierpienia.

W związkach, ale też wewnątrz każdej jednostki walczą ze sobą nieustannie przeciwstawne siły – wolność i miłość, autonomia i intymność, pragnienie bliskości i dystansu.

Pomiędzy tym, co indywidualne a wspólne tworzy się napięcie. Warren Dolman mówi o „rozwoju ujmowanym w kategoriach twórczego napięcia pomiędzy przeciwstawnymi wartościami […], procesem zachodzącym nieustannie, wybiegającym w przyszłość, ale również sięgającym wstecz intencją naprawienia przeszłości”.

Siły te, mimo ich konfliktowości stanowią razem niezbędny element każdej relacji. Uświadomienie sobie wzorców przeszłości – co można osiągnąć na przykład poprzez relację terapeutyczną – pozwala na głębszy, prawdziwszy rozwój w przyszłości. Jeśli każda kolejna relacja z drugą osobą staje się dla nas źródłem cierpienia, to dostrzeżenie schematów w tworzeniu relacji, umożliwia przerwanie „sekretnego” przekazu z przeszłości i na zwrot ku lepszej przyszłości.