Your browser does not support SVG

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna ma swoje korzenie w psychoanalizie. Czerpie zarówno ze szkoły freudowskiej, jak i psychologii ego, teorii self oraz teorii relacji z obiektem. Jest leczeniem poprzez rozmowę. Rozmowa ta jest prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę, odbywa się w ustalonych ramach, a na celu ma poprawę psychicznego i emocjonalnego stanu pacjenta poprzez uświadomienie tego, co nieświadome. Polega na tworzeniu relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem, by móc przepracować trudne obszary pacjenta oraz wymaga aktywnego uczestnictwa obu stron.

Praca pacjenta z terapeutą zaczyna się od zbudowania relacji. Na początku ustala się kontrakt, czyli umowę między pacjentem a terapeutą dotyczącą warunków formalnych (miejsca, czasu, częstotliwości spotkań, opłat) i trudności, które mogą pojawić się w trakcie terapii.
Podczas sesji terapeutycznych dzięki warunkom dającym poczucie bezpieczeństwa, pacjent może przepracować trudne obszary psychiczne swojego życia. Mimo, że objawy pacjentów mogą być podobne, przyczyny są indywidualne, dlatego psychoterapia w ujęciu psychodynamicznym jest leczeniem, które bierze pod uwagę indywidualność każdej osoby i jej problemu.